نوشته‌های تازه
جستجو

Blog

کراتینه ی مو چیست؟

 یکی از راه های درمان آسیب دیدگی های مو کراتینه کردن مو است. کراتینه کردن در واقع  یک فرایند شیمیایی است که فولیکول های موی آسیب دیده را نرم می کند. و طی آن موهای مجعد و وز شما درخشان، نرم و حالت پذیر می شود. کراتین که پروتئین سازنده ی موها، ناخن ها و پوست بدن است، در موهای وز و فر مقدار کمی دارد. این پروتئین در صنعت به صورت مایع در می آید. در این صورت می توان آن را با کراتین طبیعی جایگزین کرد. کراتینه کردن مو حالت ارتجاعی، سلامت و استحکام بیشتری به موهایتان می بخشد.

کراتینه مو چیست ؟

فهرست مطالب

کراتینه مو چیست؟
چرا موها را کراتینه کنیم؟
مراحل کراتینه کردن مو
فواید و معایب کراتینه کردن مو
با انواع کراتینه ی مو آشنا شوید..

کراتینه مو چیست؟
زیبایی پوست و مو در فرهنگ ما ایرانیان همیشه مورد توجه بوده است. آرایش اصولی صورت، حالت دادن به مو ها یا براشینگ و کار روی ناخنکار روی ناخن از اولین درخواست های بانوان وقتی که به سالن زیبایی مراجعه می کنند کی باشد. مسلما هیچ کس دلش نمی خواهد پس از فرایند طولانی و زمانبر مرتب کردن موهایش، دوباره نامرتب به نظر برسد. موهای وز و آشفته هر کسی را عصبانی می کند. موهای وز مقاومت عجیبی در برابر تغییرات دارند. کراتینه مو یکی از راه هایی است  که مقاومت موهای وز را از بین می برد. در حالت عادی در جنگ میان حالت دادن و صاف کردن مو و وز ماندن، همیشه آشفتگی و وز ماندن برنده است. اگر شما از زمره کسانی باشید که از موهای فر خودتان خسته شده اید، تبریک می گوییم. در این مقاله درباره ی کراتینه مو مطالب خوبی را خواهید آموخت.
کراتینه انجام شده توسط خانم میناناصری
چرا موها را کراتینه کنیم؟
هیچ کس دوست ندارد موهای با کیفیت و طبیعی خودش را از دست بدهد. اما این خود ما هستیم که باعث می شویم موهایمان دیگر کیفیت اولیه خود را نداشته باشد. سشوار کشیدن های زیاد، اتو کردن بی رویه ی موها، رنگ کردن های پی در پی، استفاده و امتحان کردن انواع مواد شیمیایی بر روی مو، اثرات مخرب آلودگی هوا بر مو و …. همه و همه به سلامت موهایمان آسیب می رساند. موی آسیب دیده درخشندگی و زیبایی سابقش را از دست داده و دیگر حالت پذیر نیست. و یکی از راه های درمان موی آسیب دیده کراتینه مو است. اگر موهای بسیار وزی دارید که اصلا قابل شانه شدن نیست، حتما موهای خود را کراتینه کنید.
مراحل کراتینه مو
 قبل از کراتینه مو حتما از مشاوره متخصصان کراتینه و سلامت مو بهره مند شوید. آرایشگران با توجه به جنس مو، نوع و نیاز شما فرمول مناسب برای کراتینه درمانی موهایتان را به شما پیشنهاد می دهند. ماندگاری نتایج کراتینه درمانی در افراد مختلف( با توجه به میزان کراتین مورد مصرف، نوع کراتین استفاده شده، جنس موی فرد و نحوه ی کراتینه کردن مو) متفاوت است. برای بعضی از افراد ماندگاری کراتینه بین۴ تا ۶ ماه طول می کشد و برای برخی دیگر در همان هفته های اول به حالت اولیه باز می گردد. طریقه کراتینه مو  به شرح زیر می باشد:
• ابتدا آرایشگر ماده ی مربوط به کراتینه را در موها قرار می دهد.
• سپس موها را توسط اتوی مو گرم می کند.( این کار باعث می شود تا ماده ی مورد نظر بر موها به خوبی مهر و موم شود.)
• پس از حدود ۹۰ دقیقه و یا حتی بیشتر( بسته به میزان بلندی مو) موها با شامپو های مخصوص و ماسک های مو شست و شو داده می شود.
پس از کراتینه کردن موها باید آنها را با شامپوهای مخصوص فاقد سولفات و سدیم شست و شو داد. این شامپوها اسیدی بوده و تثبیت کننده می باشند. سولفات و سدیم کراتین را از بین می برد.
فواید و معایب کراتینه کردن موها
صاف كردن مو با کراتینه مزایا و معایبی را به دنبال دارد. بارزترین اثر کراتینه بر مو  زیبایی و درخشندگی موهایتان است.ترمیم آسیب دیدگی موها، خاصیت صاف کنندگی و براق کنندگی مو از جمله فواید کراتینه کردن موهاست. جبران کمبود کراتین مو نیز می تواند به عنوان یکی از مزایای کراتینه بر شمرده شود. با این وجود کراتینه در هنگام حرارت دادن به مو، ماده ی شیمیایی فرمالدئید آزاد می کند. این ماده سرطان زا و بسیار خطرناک است. گفتنی است مواد اولیه ی بدون فرمالدئید نیز در بازار موجود است. شما می توانید از محصولات فاقد فرمالدهید برای کراتینه کردن موهایتان استفاده کنید. منابع حیوانی و یا سایر منابع طبیعی نیز می توانند راهی برای به دست آوردن کراتین باشند.همچنین روش هایی نیز برای کراتینه مو خانگی ابداع شده است. قیمت بالا ی روش های کراتینه کردن و استفاده از شامپوهای بدون سولفات و گران یکی از معایب کراتینه است. همچنین در صورت اثربخش نبودن این روش ممکن است موها دچار ریزش شده و استقامت اولیه خود را از دست بدهد و حتی نازکتر از حالت قبل شود. در این هنگام حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. از دیگر عوارض کراتینه مو واکنش های آلرژیک و حساسیت می باشد.  اگر دچار خارش شدید و یا دانه های قرمز بر پوستتان مشاهده کردید، شما نسبت به کراتینه حساسیت دارید. اگر زمینه ی آلرژی دارید، از کراتینه کردن موهایتان منصرف شوید.
با انواع کراتینه ی مو آشنا شوید
در ادامه به توضیح دو مدل از معروف ترین انواع کراتین مو می پردازیم:
کراتین صاف کننده ی برزیلی: این مدل از کراتین برای اولین بار در کشور برزیل تولید و استفاده شد. به همین دلیل به نام کراتین برزیلی شناخته می شود. این کراتین حاوی فرمالدئید بوده و تاثیرگذاری مواد کراتین را بر موها بیشتر می کند. ( به دلیل عوارض و خطرات ناشی از فرمالدئید به یک آرایشگر با تجربه و ماهر مراجعه کنید.)
کراتین احیا کننده و تقویت کننده: وظیفه ی اصلی کراتین تقویت کننده و احیا کننده ،رساندن کراتین به ساختار مو است. اگر موهای شکننده و نازکی دارید، استفاده از این نوع کراتین به شما پیشنهاد می شود. این روش از کراتینه درمانی با توجه به میزان آسیب دیدگی ساقه ی مو در دفعات متعدد اثر بخشی بیشتری دارد. برای احیا کردن موهای خود شاید نیاز باشد ۲ یا ۳ بار این روش را به کار گیرید. معمولا در هربار استفاده از این روش ۴۰ درصد از موهایتان احیا خواهند شد.
برند های معتبر کراتینه موجود در بازار عبارتند از:
• نونات نات کراتینه مو برزیلی (فاقد فرمالدئید)
• کراتینه ریسرچ
• ماسک کراتینه مو اینستا نچرال (نوع بسیار قوی کراتین مو)
• گلد لیبل
قیمت کراتینه مو با توجه به نوسانات دلار متفاوت است.
{تصویر۵}
چند نکته جانبی
به دلیل وجود فرمالدئید در اکثر مواد کراتینه ی موجود در بازار این روش به هیچ عنوان برای زنان باردار توصیه نمی شود. رنگ و مش مداوم دشمن کراتین مو است.اگر مو خیلی آسیب دیده نیست و احتمال سوختن کامل  وجود ندارد، توصیه می شود ابتدا رنگ مو را انجام داده و پس از آن فرایند کراتینه کردن را آغاز کنید. و اگر مو خشک و بی آب باشد، معمولا توصیه می شود برای ترمیم ابتدا با روش کراتین احیا کننده، مو را ترمیم کرده  و سپس کار رنگ و مش را انجام دهید.

دیدگاه خود را ارسال کنید