نوشته‌های تازه
جستجو

Blog

کراتین-مو

کراتینه کردن مو

علاوه بر نحوه ی صحیح آرایش صورت  و زیبایی پوست.سلامت و زیبایی مو نیز ؛ تاثیر بسزایی در جذابیت و زیبایی چهره ی شما دارد.به همین علت باید به سلامتی و تقویت انها اهمیت داد.

در مقاله ی “کراتینه ی مو چیست” با “کراتین آشنا شدید. در این مقاله قصد داریم مراحل کراتینه کردن و مزایای انجام آن را توضیح دهیم  و به صورت مرحله به مرحله کراتینه کردن مو را اموزش دهیم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

فهرست مطالب


کراتین مو چیست؟

تفاوت کراتینه و صاف کننده های مو

کراتین کردن مو در منزل

انواع کراتینه های مو

کراتینه موهای رنگ شده و موهای وز

ماندگاری کراتین روی مو

کراتین احیاء کننده ی مو 

مزایا و معایب کراتینه کردن مو

نکات مهم کراتینه کردن مو

کراتینه ی مو به روش سرد


کراتین مو چیست؟

کراتین در اصل یک نوع پروتئین می باشدکه به طور طبیعی درناخن،مو و دندان  ما وجود دارد.

در کراتین عنصری به نام فرمالدئید وجود داردکه برای افرادی که با کراتیه سروکار دارند،مضر می باشد ولی برای استفاده بر روی مو ، مشکل و بیماری ای ایجاد نمی کند.میزان و درصد این ماده در محصولات کراتینی متفاوت است.کراتینه کردن مو  یک فرایند شیمیایی است که به طور مستقیم با فولیکوال های مو در ارتباط است و پروتین و مواد احیا کننده را به منافذ مو می رساند.به صورت کلی می توان گفت که در صورت استفاده از کراتین مو ، موهای شما ۷۰% تقویت و احیا می شوند و ۳۰% نیز باعث لخت و صاف شدن موهای شما می شود و موهای وز و مجعد را صاف و درخشان می کند.

تفاوت-کراتینه-کردن-مو

تفاوت کراتینه و صاف کننده های مو

هر کدام از این روش ها ؛ ترکیبات و مواد اولیه ی مختص به خودشان را دارند.ریلکسر ها یا همان صاف کننده های مو دایمی هستند انها طی فرایند شیمیایی ساقه های مورا می شکنند و بازسازی می کنند که این عمل ، موها را ضعیف و شکننده می کند.

در کراتیه کردن مو ، قسمت های اسیب دیده و منافذ های مو ، با پروتئین و تقویت کننده ها خود را باز سازی می کنند که در نتیجه موها سالم تر و نرم تر می شوند.

کراتین کردن مو در منزل

شما می توانید مواد کراتینه را خریداری کنین البته توجه داشته باشید که از نوع مرغوب و با کیفیت باشد سپس مواد تشکیل دهنده ان را بخوانید و طبق دستور استفاده از مواد،شروع به استفاده کنید.

توجه داشته باشید که اگر این کار توسط یک ارایشگر و افراد با تجربه انجام شود کیفیت و ماندگاری بهتری خواهد داشت.

انواع کراتینه های مو

از مزایا و کاربرد کراتینه ها ی مو می توان به صاف کردن موها ، تقویت کردن موها و از بین بردن وزی مو اشاره کرد.

البته کراتین صافی دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد و ریباندیگ و روش های دیگر جایگزین شده اند.در حال حاضر به طور کلی دو نوع کراتینه مو داریم.

۱.کراتین های احیا کننده ی مو:

اگر موهای شما به دلیل دکلره کردن مو و یا سایر مواد شیمیایی،اسیب دیده است.می توانید با استفاده از این نوع کراتین مو ، موهای خود را تقویت و احیا کنید.البته تعداد دفعات کراتینه کردن موها ، برای تقویت و احیای مو ها ، بستگی به میزان اسیب دیدگی مو ها می باشد و عمل کراتینه کردن موها تا زمان سلامتی و ترمیم ساقه ها  باید به خوبی انجام شود.

۲. کراتینه برزیلی یا کراتینه صافی:

به این نوع کراتین به اطلاح کراتین برزیلی و یا نانوکراتین نیز می گویند که تفاوت ان با نوع “کراتین های احیا کننده” بر این است که علاوه بر تقویت ، ویتامینه و احیاء کنندگی ، پیچ خوردگی و گره های مو را نیز بر طرف می کند.ماندگاری موهای کراتینه متفاوت است.

کراتینه موهای رنگ شده و موهای وز

صاف کننده ها و ریلکسر ها  گزینه ی مناسبی برای صاف و احیا ی مو نیستند  بهترین روش برای موهای رنگ شده استفاده از روش کراتین  و احیا کردن موها می باشد که مناسب ترین انها  برای موهای رنگ شده ، کراتینه های اسیدی هستند به این علت که موهای رنگ شده، دارای منافذ بازبسیاری هستند .مواد کراتینه از نوع اسیدی می تواند زودتر به داخل موها نفوذ کند تا انها را صاف و احیا کنند.فقط و نیاز به زمان کمتری دارد.

معمولا موهای وز با یکبار کراتینه شدن صاف نمیشود و پس از گذشت ۱۵ روز از کراتینه اول مجددا باید کراتینه شوند. زیرا در مرحله ی اوّل کراتینه مواد قلیایی در مو مصر ف می شود  و در مرحله دوم به علت باز بودن منفذهای مو مواد اسیدی مصرف می شود. موهایی که از قبل کراتینه شده کراتینه شده، دارای رشد ریشه بوده است پس فقط نیاز است که فقط قسمت ریشه مو را کراتینه کنید. و قسمت هایی را که کراتینه از روی آن ها انجام شده را به مقداری لوسیون مناسب آغشته کنید.

کراتینه-مو

ماندگاری کراتین روی مو

مدت و زمان ماندگاری کراتین بر روی مو به طور تقریبی چهار الی شش ماه می باشد.که بستگی به نگهداری و مراقبت افراد دارد.اگر موهای کراتینه شده در محیط مناسب قرار نگیرند و با استفاده از شامپوهای مخصوص شسته نشوند،باعث می شود تا ماندکاری و تاثیر کراتینه  کاهش پیدا کند.اما اگر از شامپوهای توصیه شده استفاده کنید و دائما با انجام رنگ و مش به موهایتان اسیب نزنید می توناند دوام و ماندگاری بیشتری داشته باشد.

کراتین احیا کننده مو و ریزش مو

اغلب افراد تصور غلطی از کراتینه مو دارند که باعث ریزش مو می شود.با توجه به این که بر روی بسته بندی محصولات کراتینه نوشته شده که محلول را فقط به ساقه بزنید و از تماس محلول با ریشه های مو خودداری کنید.به همین علت تمام سعی بر این است که بیش تر از دو سانتی متر به ریشه ها نزیک نشویم، با این حال نم و یا گاز طی فرایند شیمیایی ممکن است به ریشه ها اسیب برساند ، که ان هم به محصول و کیفیت ان بستگی دارد.

مزایا و معایب کراتینه کردن مو

خانم ها همیشه و در هر زمان توجه خاصی به زیبایی چهره و موهای خود دارند و موهای صاف ، لخت و ابریشمی را به موهای موهای اسیب دیده و وز ترجیح میدهند زیرا با موهای صاف ، حس زیبایی و اعتماد به نفس بیتری دارند و این حس را می توانند به اطرافیان هم هدیه کنند. در ادامه به معایب و مزایای ان میپردازیم.

معایب کراتینه کردن مو:

 • فرمالدهیدی : تنها عنصری که در کراتینه کردن موها،مضر و بیماری زا می باشد،فرمالدهیدی است که هنگام فرایند شیمیایی ازاد می شود در نتیجه برای اجتناب و دوری از این مواد می توانید از مواد کراتینه ای استفاده کنید که  فرمالدید جزء ترکیبات و مواد تشکیل دهنده ی ان نباشد.
 • مصنوعی بودن محصولات کراتینه مو:به علت ایجاد فرایند شیمیایی ممکن است که چشم و پوست های حساس را، تحریک کند
 • بالا بودن هزینه : پس از استفاده از مواد کراتینه باید از شامپو های بدون سولفات استفاده کنید که علاوه بر هزینه های بالای کراتینه ، بایذ مقداد هزینه ی بیشتری نسبت به شامپو های معمولی پرداخت کنید.
 • دایمی نبودن اثر کراتینه:پس از کراتینه کردن،موهای شما نهایت پنج الی شش ماه ، صاف و درخشان می ماند و سپس به حالت اولیه ی خود بر می گردنند.البته به این معنا نیست که به یک باره خشک و شکننده می شود.بلکه کمی از ان حالت صاف و درخشان بودن دور می شود و مرور زمان به حالت اولیه باز می گردد.

نکته:دقت داشته باشید که کراتینه کردن مو ، به افراد بار دار توصیه نمی شود.

مزایای کراتینه کردن موها

 • تاثیر و ماندگاری :این روش نسبت به روش های دیگر تاثیر بسیاری در تقویت و لخت کردن موها دارد و همنین سه تا شش ماه ماندگاری دارد.
 • مناسب برای انواع مو : کراتیه ی مو روشی است که محدودیتی ندارد و برای انواع مو های رنگ شده ،مجعد ، فر و یا وز مورد استفاده قرار می گیرد .
 • حالت دهی موها : پس از کراتینه کردن موها متوجه خواهید شد که به راحتی می توانید به اموهایتان حالت دهید و برای صاف کردن موها دیگر نیازی به استفاده از اتو مو و بالا بردن حرارت نخواهید داشت. در نتیجه موهای شما کمتر اسیب می بیند.
 • بدون نیاز به نرم کننده ها و مراقب : هنگام شانه یا برس کردن ، موها به راحتی برس می شوند و دیگر نیازی نیست از نرم کننده ها استفاده کنید.همچنین در دورانی که موهای شما کراتینه شده است نیازی به محصولات مراقبت از مو ندارید
 • بدون عارضه : کراتینه کردن موها جزئ روش هایی است که تا به امروز عوارضی برجا نگذاشته است.
 • مورد استفاده هم برای خانم ها و هم اقایان:شما میتوانید فارغ از اینکه چه جنسیتی دارید از روش کراتینه کردن موها استفاده کنید تا علاوه بر تقویت و احیای موها ، موهایی صاف و درخشان داشته باشید.
 • تقویت و احیا کردن موها:ترکیبات و مواد تشکیل دهنده ی ، کراتین علاوه بر موادی که باعث نرمی مو می شود سرشار از ویتامین و مواد تقویت کننده و مورد نیاز مو است.به همین ذلیل علاوه بر لخت و درخشان کردن موها ،ساقه های مو را نیز تقویت می کند و موهای شما سالم تر می کند.

تفاوت-کراتینه-کردن-مو

نکات مهم کراتینه کردن مو

 • پس از اتمام کراتیه ی موهایتان به مدت سه روز از شست و شوی انها اجتناب کنید.
 • سعی کنید پس از کراتینه به مدت حداقل دو روز ، از بستن موها با گیره و کش خودداری کنید.
 • در طول زمانی که موهای شما کراتینه شده ، هنگام شست و شو و حمام از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید.این کار باعث افزایش ماندگاری مواد کراتین بر روی موهای شما می شود.
 • کراتین کردن  و رنگ رنگ مو ها هیچ تداخلی با یک دیگر ندارند و انجام این دو کار در یک زمان نیز امکان پذیر است.
 • به علت وجود واکنش شمیایی بر روی موها،کراتینه کردن موها به خانم های باردار ، ممنوع می باشد
 • هنگام آغشته سازی مو به مواد کراتینه از فشار به مو ب شانه و دست خودداری کنید.
 • بر  اثر تماس مواد کراتینه به مو ، کراتین به ساختار مو نفوذ کرده و باعث شکستن پل های گوگردی مو می شود. . در این صورت ، زمانی که مو شانه می شود یا  کشیده می شود، موها از حالت فرشدگی  به حالت صاف تغییر فرم می دهند. پس از صاف  شدن مو ها ، پل¬های گوگردی با استفاده از مواد خنثی کننده صاف می شود.
 • این خنثی کننده ها حاوی اکسیژن هستند  و باعث توقف شکنندگی  پل های گوگردی مومی شوند کراتینه مو  با استفاده از دو روش کلی و جزیی انجام می شود.
 • اگر می خواهید، همه قسمت های موی خود را کراتینه کنید، کل مو را به مواد صاف کننده آغشته کنید ولی اگر مایلید ، قسمت های خاصی از موهایتان صاف شود، این مواد را به قسمت های مورد نظر که فقط شامل ریشه می شود بمالید. پس از انجام این قسمت از کراتینه کردن مو، موهای خود را با آب بشویید و برای تثبیت از خنثی کننده استفاده کنید.

کراتین-مو

کراتینه ی مو به روش سرد

اگر بصورت مرحله به مرحله  و بر اساس دستورالعمل کارخانه سازنده کراتینه کردن مو انجام شود ، تا زمان مجدد رویش مو ها کراتین تثبیت شده بر روی مو حفظ می شود و تنها قسمتی که از مو که رشد می کند باید کراتینه شود . در صورت عدم رعایت دستورالعمل کارخانه کراتینه مو درست انجام نمی شود و موها دوباره به حالت اول خود باز می گردد.

نحوه استفاده از مواد کراتینه(موهای کوتاه، متوسط، بلند)

بسیار مهم است که قبل از خرید کراتینه، موهای خود را  را از نظر  جنس، منافذ و قدرت کشش ارزیابی کنید. معمولا کراتینه قلیایی بهترین گزینه برای موهای چرب هستند و کراتینه اسیدی برای موهای خشک مورد استفاده قرار میگیرد.. به منظور جلوگیری از ایجاد صدمه به  پوست، گوش، پیشانی و گردن پیشنهاد می شود که از کرم چرب استفاده نمایید.

از مشتری بخواهید که کاور را برای جلوگیری از کثیف شدن لباس بپوشد، در ضمن استفاده از  ماسک و دستکش برای جلوگیری از ایجاد ناراحتی های پوستی و تنفسی فراموش نشود. سپس مواد کراتینه را در ظرف غیر فلزی ریخته و برای یکدست شدن هم بزنید. خاصیت شیمیاییکراتینه به نحوی است که با هیچ ماده خارجی مخلوط نمی شود. در صورت تمایل اگر میخواهید  قدرت مواد کراتینه را به طور دلخواه کمی تغییر دهید، بر اساس دستورالعمل شرکت سازنده با مواد محافظت کننده ترکیب کنید.

تقسیم موها

در مرحله بعدی، موها را به ۴ قسمت از پشت سر و ۲ سانتی متر مانده به ریشه تقسیم کنید، در این مرحله  با برس رنگ مو، شانه یا اسفنج، مواد کراتینه را به صورت لایه ای به موهای نازک آغشته نمایید.

نحوه صحیح آغشته سازی مواد کراتینه به مو

آغشته سازی  مواد کراتینه باید به صورت زیر و رو باشد تا تمامی قسمت های مو بتواند به مواد صاف کننده دستر سی داشته باشند. اگر موها بلند یا متوسط است در این مرحله مو ها را  شانه کرده و به حالت آویزان قرار دهید. فراموش نکنید که هر چند دقیقه یکبار موها را شانه کنید.

کراتین-مو

مراحل صاف کردن مو( تثبیت نمودن مو بعد از کراتینه) 

مرحله اول

در این مرحله موها را با آب ولرم آرام بشویید وبرای این کار بهتر است  از یک شامپوی خنثی استفاده نمایید. توجه داشته باشید که آب روی صورت، چشم و گوش مشتری نریزد. اگر آب آلوده به مواد کراتینه با داخل چشم مشتری ماس داشت چشم مشتری را با آب سر زیاد بشور ید و به درمانگاه ببرید.

مدت زمان استاندارد آبکشی مواد کراتینه، بین ۳ الی ۵ دقیقه می باشد. اگر آبکشی مو ها به خوبی انجام نشود و مواد صافی  از روی موها شسته نشود ، عمل کراتینه به خوبی انجام نمیشود و موها آسیب پذیر می شوند.

با فشار مستقیم آب  مواد کراتینه روی موها را شستشو دهید؛ چنگ زدن موها در این مرحله بسیار اشتباه است. فقط با انگشتان دست موها را برای اینکه آب به تمامی قسمت های مویتان برسد جا به جا کنید تا تمامی مواد از روی موهایتان پاک شود.

مرحله دوم

مرحله خنثی کردن ، مرحله ثابت کردن مو است. پس از آبکشی مو، با آب و را گرفته و مجددا موها را تقسیم کنید. مو را کم کمک به مواد خنثی کننده آغشته کنید و با شانه دندانه درشت موها را شانه کنید. فرانوش نکنید که کل قسمت های مو را به مواد خنثی کننده آغشته کنید . بر اساس دستورالعمل شرکت سازنده پس از کمی مکث مو را با آب ولرم شستشو دهید.

نحوه فرم دادن به موی صاف شده و نگهداری از آن

در این مرحله می توانید موی صاف شده به مدل های مختلف شستشو دهید. توجه داشته باشید که این کار را با ملایمت انجام دهید. قبل از سشوارکشیدن موهایتان را به  سرم آغشته کنید و هنگام سشوار، به مو زیاد فشار نیاورید. در پایان برای فیکس کردن مو می توانید از فیکساتور  استفاده نمایید. برای موهای مجعد می توانید از اتوی مو استفاده کنید. قیبا از انجام این کار به موهایتان کمی واکس بزنید و تا یک ماه با موهایتان زیاد دستکاری نکنید. هنگام کراتینه کردن مو از انجام حرکات اضافی اجتناب نمایید. پس از پایان این مرحله مو را برای جلوگیری از ضعیف شدن به ویتامینه آغشته نمایید.

 • پس از کراتینه مو۱ الی ۳ روز موی خود را  با شامپوی مخصوص موهای آسیب دیده بشویید و و برای جلوگیری از خشک شدن مو از مواد آبسان استفاده کنید.
 • استفاده از کش و سنجاق تا سه روز بعد از کراتینه ممنوع است
 • پس از کراتینه مو برای جلوگیری از خشکی مو از روغن های گیاهی موجود استفاده کنید تا موهایتان خشک نشود.
 • در کراتینه کردن مو اعتدال داشته باشید  زیرا کراتینه زیاد ، عوارض نامطلوبی روی سلامتی فرد و همچنین مو  دارد. پس قبل از انجام کراتینه مو به معایب و مزایای کراتینه مو توجه داشته باشید.

کراتینه-کردن-موها

دیدگاه خود را ارسال کنید