نوشته‌های تازه
جستجو

Blog

ترفندهای-ارایشی

چگونه یک آرایش کامل داشته باشیم؟

همه ی ما میدانیم که قدرت آرایش غیر قابل انکار است. محصولات آرایشی مورد علاقه‌مان به ما کمک می‌کند تا زیبایی چهره ی خود را کامل کنیم و جای لک و جوش را بپوشانیم، تا ظاهر زیبایی را  که دوست داریم را داشته باشیم 

ارایش کردن برای خانم ها و حتی دختر بچه ها از سنین کودکی بسیار جذاب است و تمامی دخترخانم ها زمانی که بزرگ می شوند، خاطره ای ازاستفاده ی لوازم ارایشی بزرگ تر هادر کودکی ،برای تعریف کردن دارند…

آرایش روزانه اعتماد به نفس زنان امروزی را برای ، رویارویی با جهان پیرامون بهبود می‌بخشد.

این مطالب به شما یاد می‌دهد که باید از کدام محصول استفاده کنید و چطور یک آرایش کامل داشته باشید همچنین به شما کمک می کند تا دفعات بعدی راحت‌تر و سریع‌تر خودتان، صورت‌تان را آرایش کنید.

استفاده-از-لوازم-ارایشی

 

فهرست مطالب

اماده کردن صورت

استفاده از نرم کننده های پوستی

نحوه ی استفاده از پرایمر

نحوه ی استفاده از  کانسیلر

نحوه ی استفاده از کرم پودر از کرم پودر

 نحوه ی استفاده از برنز کننده 

 نحوه ی استفاده از رژ گونه

نحوه ی استفاده از هایلایتر

روش سایه زدن چشم

 نحوه ی استفاده ازخط چشم

مراحل ریمل زدن وفر کردن مژه ها

مراحل ارایش لب، خط لب و رژ لب

نحوه ی استفاده اسپری و پودر تثبیت کننده

اماده کردن سازی پوست

وقتی می‌خواهید صورت‌تان را آرایش کنید، بسیار مهم است که قبل از آرایش، صورت‌تان را کاملا تمیز کنید. در واقع باید یک بوم کاملا تمیز و آماده برای آرایش داشته باشید. اگر از قبل آرایش دارید با شیر پاک کن یا انواع پاک‌کننده‌های آرایش، صورتتان را پاک کنید..

اگر تلاش کنید که روی باقیمانده‌ی آرایش‌های قبلی آرایش کنید، نتیجه جالبی نمی‌گیرید و ظاهر نهایی، بسیار ناخوشایندی به شما می دهد و چهره‌تان بشاش به نظر نمی‌رسد وارایش روی صورت نمی‌خوابد،در اینصورت صورتتان را کاملا با مواد پاک کننده،پاک کنین وسپس بشویید،اینگونه هم منافذ های پوستی بسته می شوند واز ظاهر شدن جوش و التهاب های پوستی نیز جلوگیری می شود.

استفاده از نرم کننده های پوستی

استفاده صحیح از مرطوب‌کننده ها عامل مهمی بر تاثیر مرطوب کننده ها روی پوست دارند. مقدار کمی را روی انگشت خود بریزید تقریباً به اندازه یک سکه کوچک. با پخش کردن مرطوب کننده روی پیشانی شروع کنید و از وسط  صورت به کناره ها پخش کنید. سپس  همین کار را از روی بینی خود شروع کنید و به سمت گونه ها مرطوب کننده را پخش کنیدو سپس به آرامی آن را با حرکات دایره وار مالش دهید و قبل از شروع مرحله بعد چند دقیقه صبر کنید تا مرطوب کننده خشک شود

 • سرم ها: یک محلول سبک است که به راحتی جذب پوست می‌شود. مجموعه‌ی وسیعی از سرم‌ها وجود دارند که برای هدف قرار دادن مناطق مشخصی که دارای مشکل هستند طراحی شده اند. بعضی از سرم‌ها به مرطوب کردن پوست برای جلوگیری از چین و چروک شدن کمک می‌کنند.
 • لوسیون ها: لوسیون ها متداول ترین انواع مرطوب کننده ها هستند و مفید برای بسیاری از انواع پوست. لوسیون هایی را انتخاب کنید که روی آن ها برچسب غیر کومدون زا  یا  “non-comedogenic”  زده شده است. این محصولات به منظور جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست طراحی شده اند
 • کرم ها: اگر پوست خشک شما به کمک بیشتری احتیاج دارد بهتر است که روی کرم ها سرمایه گذاری کنید. این یک محلول سنگین تری است که می‌تواند به پوست های بسیار خشک آب‌رسانی کند. کرم های روزانه می‌تواند در زیر آرایش شما قرار بگیرند ولی کرم‌های شب طراحی شدند تا رطوبت بیشتری را وقتی شما خواب هستید به پوستتان برسانند. قبل از اینکه سرتان را روی بالش بگذارید استفاده کنید و صبح با یک پوست نرم و انعطاف پذیر بیدار شوید
 • روغن ها: اگر شما به رطوبت رسانی بیشتری  احتیاج دارید به روغن ها فکر کنید. روغن های خاصی می‌توانند انتخاب‌های خوبی برای پوست‌های خشک، حساس و یا معمولی باشند. در هر صورت اگر پوستی مستعد آکنه دارید یا پوستتان چرب است از محصولات روغنی مرطوب‌کننده اجتناب کنید

Woman holds a jar with a cosmetic cream in her hands Free Photo

” پرایمر” یا ” زیرساز” ارایشی

قبل از اینکه از هر ماده آرایشی استفاده کنید، با پرایمر باید پوست‌تان را برای آرایش آماده کنید. استفاده از پرایمر مزایای متعددی دارد از جمله اینکه باعث می‌شود آرایش شما مدت بیشتری دوام پیدا کند و همچنین، باعث بهبود ظاهر پوست و رفع ایرادات ظاهری آن می‌شود.

با انگشتان خود می‌توانید پرایمر را روی پوست پخش کنید. مقدار کمی از پرایمر برای کل صورت کافی است. پرایمر کمک می‌کند که آرایش ما برای مدت بیشتری باقی بماند. اگر ممکن است عرق کنید، بدوید یا هر مشکلی دیگری پیش بیاید که آرایش‌تان را خراب کند، در این صورت حتما باید از پرایمر استفاده کنید.

 • پرایمر یا لایه ی زیرین دقیقا چیست؟

پرایمرها، ژل‌ها و کرم های نرم و لطیفی هستند که خطوط و منافذ سطح صورت شما را پر می‌کنند و به شما کمک می‌کند تا سطح آرایش شما صاف‌تر و ماندگاری بیشتری داشته باشد. و سطوح زبر را نرم کرده و یک سطح ایده آل برای آرایش شما فراهم می‌آورند

 • نحوه ی استفاده از پرایمر:

برای زدن پرایمر مقدار بسیار کمی از آن را روی نوک انگشت خود یا اسفنج یا برس آرایش خود قرار دهید

Beautiful woman applying cosmetics Free Photo

کانسیلر یا پنهان کننده

برای پوشاندن قرمزی پوست و لکه‌های باقی مانده و جای قرمز جوش‌ها می‌توانید از کانسیلر استفاده کنید. از کانسیلر زیر چشم ، روی پیشانی، اطراف بینی و چانه هم استفاده حتی بالای لب استفاده می شود.

توجه داشته باشید که از کانسیلری استفاده کنید که از رنگ طبیعی پوست‌تان کمی روشن تر باشد. به این ترتیب می‌توانید نواحی تیره را روشن‌تر کنید تا رنگ آن با پوست‌تان هماهنگ شود.هدف استفاده از کانسیلر این است که لک‌ها و تیرگی‌های پوست را بپوشانید و پوست با ظاهری یک دست داشته باشید. از کانسیلر می‌توانید برای پوشاندن لک‌ها و سیاهی زیر چشم استفاده کنید.

 • به این صورت که دروسط پیشانی به صورت افقی
 • پایین‌تر از مرکز بینی
 • زیر چشم‌هایتان
 • روی برآمدگی بالای چانه و کمی زیر لب پایینی

به نرمی آن را به پوست اطراف این مناطق بمالید و به خوبی با نوک انگشت، روی صورت پخش کنید تا کاملا با کرم‌پودر یکی شود و لبه‌های آن پیدا نباشد.

انواع کانسیلر:کانسیلر در دو نوع مایع و استیک (ماتیکی) وجود دارد. 

 • کانسیلر مایع در مواقعی که می‌خواهید یک لایه سبک را روی سطح زیادی از پوست خود اعمال کنید بهترین عملکرد را دارند. کانسیلر مایع همچنین برای کسانی که به دنبال ایجاد یک لایه‌ی نهایی مخصوصاً در نزدیکی چین و چروک ها مانند اطراف چشم و دهان هستند عملکرد خوبی دارند.
 • کانسیلرهای ماتیکی بیشتر برای آرایش‌های سنگین‌تر در سطوح کوچکتر و مشخص‌تر مناسب هستند.

نکته: بعضی خانوم‌ها ترجیح می‌دهند از کانسیلر ،بعد از کرم پودر استفاده کنند. ترتیب این دولایه بیشتر سلیقه‌ای است و با سعی و خطا به دست می‌آید. هر دو ترتیب را امتحان کنید و ببینید کدامیک برای ایجاد صافی و درخشندگی بیشتری روی پوست شما می‌شوند. در هر صورت وقتی فقط از لایه‌ی اولیه استفاده می‌کنید، حتماً اول از کانسیلر استفاده کنید.

Make-up artist applying eyeshadow on face Free Photo

استفاده از کرم پودر

کرم‌ پودرها نواع مختلفی دارند ولی معمولا همه آنها به یک شکل مورد استفاده قرار می‌گیرند. کرم پودرها به شکل پودر، مایع و کرم وجود دارند و همه‌ی آنها برای ایجاد پوستی یکدست و مسطح کاربرد دارند. استفاده از کرم‌پودر باعث می‌شود که پوستی صاف و بدون لک برای آرایش کردن داشته باشید.

 • برای پخش کردن کرم پودر روی صورت می‌توانید از براش‌های مخصوص یا از اسفنج آرایشی مرطوب استفاده کنید. اگر نیاز است تا گردن و زیر گوش خود را نیز با کرم پودر بپوشانید.
 • فراموش نکنید که رنگ کرم‌پودر دقیقا باید با رنگ طبیعی پوست‌تان هم رنگ باشد نه خیلی روشن‌تر و نه خیلی تیره‌تر. کرم پودر باید با رنگ گردن و بالاتنه شما هماهنگی داشته باشد در نتیجه نباید رنگی را انتخاب کنید که با سایر بخش‌های بدن‌تان تفاوت رنگی واضح دارد. مطمئنا دوست ندارید که روی فک‌تان یک مرز واضح را به وضوح مشاهده کنید.
 • اگر رنگ پوست صورت‌تان با گردن و سایر اندام‌های بدن تفاوت زیادی داشته باشد، کاملا غیرطبیعی و ناخوشایند به نظر می‌رسد.

 استفاده از برنز کننده

برای مالیدن یک برنز کننده براق طلایی روی صورت خود از یک بورس مخصوص برنز کننده استفاده کنید. بورس های برنز کننده با مو‌های بیشتری ساخته شده و خیلی محکم‌تر در کنار هم قرار می‌گیرند تا اطمینان حاصل شود. با هر بار کشیدن آن روی پوست خود مقدار بیشتری برنزکننده روی آن قرار می‌دهید.

 • نحوه انتخاب سایه مناسب برنز کننده:

یکی از رایج ترین اشتباهات در انتخاب برنز کننده، انتخاب سایه اشتباه است. اگر عادت ندارید با برنزر کار کنید، حداکثر از سایه‌ای دو درجه تیره تر از پوست خود استفاده کنید.

 • در چه مواردی از برنزکننده استفاده می‌شود؟

پس از انتخاب سایه مناسب ، برنزر خود را از پیشانی شروع کنید، برنزر را در امتداد گونه‌های خود بکشید، سپس آن را به سمت خط چانه بکشید، تا به طرف چانه خود برسید. در طرف مقابل تکرار کنید.

نکته مهم : فراموش نکنید که این کار را تا نواحی گردن خود ادامه دهید.

Woman applying highlighter on model Free Photo

رژ گونه

در این مرحله،پایه ی ارایش شما تمام می شود.انتخاب رنگ رژ گونه،با سلیقه یافراد متفاوت است ولی این نکته را در نظر بگیرید که برای این کار از یک برس متراکم و با موهای فراوان استفاده کنید.  و در استفاده رژ گونه زیاده روی نکنید و فقط کمی رنگی ملایم که طبیعی به نظر برسد،به گونه هایتان اضافه کنین. با این کار اطمینان حاصل خواهید کرد که از بیشترین مقدار آن را روی پوست خود بمالید.

از رژ گونه در چه قسمت‌هایی از صورت استفاده می‌شود؟

پاسخی قطعی و اندازه و سایز مشخصی برای محل استفاده از رژ گونه وجود ندارد. از رنگ سرخ رژ گونه خود استفاده کنید تا به شما در تصمیم‌گیری در مورد استفاده از آن کمک کند.

رژ گونه صورتی: هنگام استفاده از رژ گونه صورتی، آن را فقط روی سیب گونه‌های خود بمالید. رژ گونه صورتی به گونه ای طراحی شده است که از سرخی طبیعی که پوست بدن شما در هنگامی که خون در گونه های شما جمع می شود ایجاد می‌کند، تقلید می‌کند. برای یافتن سیب گونه های خود بهترین لبخند خود را بزنید

“سیب” به قسمت جلوی گونه گفته می‌شود. زمانی که یک لبخند بزرگ می‌زنید کاملاً مشخص می‌شود

Set of brushes and blush Free Photo

 

هایلایتر یا درخشان کننده چیست؟

هایلایتر یک وسیله ی آرایشی به حساب می آید که به وسیله ی هایلایت کردن بخش هایی از اجزای صورت، میکاپ شما را تکمیل کرده و باعث درخشندگی پوست صورت می شود. هایلایتر مکملی برای میکاپ صورت است و استفاده ی درست از آن تاثیر بسزایی در زیبایی چهره دارد

نقاط مناسب صورت برای استفاده از هایلایتر:

 • گونه: اما بهترین محل برای استفاده از آن بالای استخوان گونه است. هایلایتر را بالای خطی که گوشه ی لب هایتان را به مرکز گوش وصل می کند، بکشید و سپس از بالای گوش تا بخش خارجی چشم را نیز با این روش روشن تر کنید
 • بالای ابروها:استفاده از هایلایتر برای قسمت بالای ابرو ها و قوس ابرو هاست. این کار باعث کشیده تر دیده شدن ابرو ها می شود
 • داخل چشم ها: زیبایی چشم تاثیر زیادی در جذابیت چهره دارد برای استفاده از هایلایتر در قسمت داخلی چشم ها، باید بسیار دقیق عمل کنید. این کار باعث می شود که چشم درشت تر و کشیده تر دیده شود. برای رفع تیرگی و سیاهی زیر چشم ها،میتوان از هایلایتر کمک گرفت.
 • بینی:اگر بینی پهن و نسبتا بزرگی دارید، می توانید با تکنیک هایلایت کردن، بخشی از پهنی آن را بگیرید. هایلایتر را روی استخوان بینی بزنید و این کار را تا نوک آن ادامه دهید
 • چانه:برای کوچک کردن چانه و همچین پنهان کردن غبغب نیز می توان از هایلایتر استفاده کرد

همچنین استفاده ازهایلایتر در قسمت باریک بالای لب و وسط لب ها، باعث می شود که لب پرتر و حجیم تر دیده شود. برای کسانی که لب بالایی شان باریک است و همیشه در هنگام استفاده از رژ لب دچار دردسر می شوند، پیشنهاد خوبی است که از هایلایتر استفاده کنند

 Free Photo

سایه چشم

سایه چشم می‌تواند ظاهر آرایش شما را جالب‌تر نشان دهد، خواه شما سایه‌های طبیعی را انتخاب کنید یا با رنگ های جیغ جسورانه ظاهر شوید یا از هر ظاهری استفاده کنید، از دو سایه چشم مکمل استفاده کنید: یک سایه روشن تر و دیگری سایه تیره.

روش سایه زدن چشم:

 •  سایه زدن چشم را از قسمت بیرونی چشم شروع کنید؛ یک ۷ بکشید و با یک برس کرکی نیمی از سایه را تا پلک خود محو کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که رنگ سایه ملایم تر شود. برای هایلایت قسمت زیر ابرو از سایه های روشن تر براق یا اکلیلی استفاده کنی
 • اگر چشم های گود یا پلک های افتاده دارید سعی کنید با چشم های باز سایه بزنید نه چشم های بسته؛ اینگونه می توانید رنگ چین پلک تان را به خوبی ببینی
 • برای جلوگیری از ریختن سایه زیر چشم، قبل از شروع آرایش در ناحیه زیر چشم خود از پودر تثبیت کننده استفاده کنید، همچنین می توانید زدن کانسیلر زیر چشم را به بعد از اتمام آرایش چشم موکول کنید.

Close up make-up artist applying eyeshadow on woman with brush Free Photo

خط چشم :

کشیدن خط چشم و ارایش چشم با توجه به مدل و فرم چشم ها انجام شود،به همین علت برای هر چشم یک نوع آرایش خاص باید در نظر گرفت

استفاده از خط چشم می تواند مشکل باشد: یک اشتباه کوچک و شما با چشمانی که دورشان سیاه شده روبه رو می‌شوید. با استفاده از این نکات ضروری برای استفاده از خط چشم، مشکلات آرایش چشم خود را از بین ببرید

اموزش کشیدن خط چشم:

 • با مداد خطی به صورت کج در انتهای چشم بکشید
 • با مداد حالت هشتی شکلی را به خط چشم ،گوشه چشم بدهید
 • از ابتدای چشم خطی تا انتها بکشید تا کامل شود
 •  با مداد داخل خط چشم را پر کنید
 • اگر دوست داشتید می توانید زیر  چشم را هم خط باریکی بکشید درصورت درشت بودن چشم با مداد داخل چشم بکشیم

استفاده از ریمل مژه

ارایش چشم ها تاثیر بسزایی در زیبایی،چهره شما دارد.حتی اگر زمانی خواستید که فقط از یک محصول ارایشی استفاده کنید،پیشنهاد ما به شما،استفاده از ریمل است.

چند بار کشیدن ریمل باعث میشود تا چشمانی جذاب تر و درشت تر داشته باشید.همچنین میتوانید ریمل را در رنگ های گوناگون تهیه کنین و با توجه به استفاده ی روزانه از انها استفاده کنید.

توجه داشته باشید که اگر استفاده از فر مژه ،باعث ریزش مژه های شما می شود.از این کار،صرف نظر کنید.

مژه های خود را فر کنید ؟

 • با استفاده از فر مژه می توانید به مژه هایتان حالت بدهید،اگر شما جز افرادی هستین که مژه های صاف ،نازک و کم پشتی  دارید،فر کردن مژه ها به افزایش حجم وحالت مژه های شما کمک میکند.  
 • البته اگر مژه های شما نازک است ، بهتر است قبل ازحالت دادن با فر مژه از ریمل استفاده کنید.
 • بعد از اینکه مژگان شما فر شُد، ریمل خود را در دست بگیرید. برای اطمینان از اینکه تمام موهای قلم ریمل به ریمل آغشته هستند، گره را به آرامی گرد کنید

Close up make-up artist applying mascara on woman Free Photo

 

خط لب و رژ لب استفاده

شاید استفاده از”رژلب” درنگاه اول،ساده و راحت به نظر برسد.اما رژ لب زدن نیز اصول مختص به خود را دارد،شما می توانید با رعایت یک سری نکات مانند؛اماده سازی لب ها و استفاده از بالم لب و …رژ لب را به درستی و اصولی بزنید تا جذابیت ارایش شما چندین برابر شود.

 • نرم کردن لب ها و رطوبت رسانی: قبل از استفاده از رژ لب ، لب های خود را آماده کنید. اگر لب‌های شما خشک شده و ترک خورده است، حتما از یک نرم کننده لب ملایم استفاده کنید تا پوست مرده را از روی لب ها بردارید. در مرحله بعد از نرم کننده یا مرطوب کننده لب برای نرم کردن بیشتر لب ها استفاده کنید. بعد از اینکه لب شما تمام رطوبت را جذب کرد، لکه‌های باقی مانده روی لب ها را پاک کنید.
 • استفاده از خط لب: با خط لبی که رنگ آن کاملا مشابه رژلب باشد، محدوده و دور لب را مشخص کنید. خط لب را قبل از استفاده با تراش مخصوص تیز کنید تا خط‌ هایی که می کشید باریک‌تر و دقیق‌تر باشد.این کار باعث می شود که به راحتی ، از رژ لب استفاده کنید.
 • استفاده از رژلب:بعد از اتمام خط لب نوبت به رژ لب می رسد. آرایش صورت در این مرحله  با رژ لب تکمیل خواهد شد.

Make-up artist applying lipstick on smiling woman's lips with brush Free Photo

اسپری و پودر تثبیت کننده

بعد از اینکه آرایش‌تان تکمیل و بررسی شد،اسپری و پودر تثبیت کننده می‌تواند مرحله ی نهایی برای آرایش روتین شما باشد. اگر می‌خواهید آرایش شما در تمام طول روز باقی بماند، بدون اینکه چرب یا چروک و خراب شوند،به عنوان یک راه حل از تثبیت کننده‌ی ارایش استفاده کنید.اسپری را حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر از صورت بگیرید. چهار تا پنج بار روی تمام صورت اسپری کنید،نیازی به مالش اسپری یکبار مصرف نیست، زیرا طی چند ثانیه به طور طبیعی خشک می شود.

دیدگاه خود را ارسال کنید