نوشته‌های تازه
جستجو

Blog

دکلره چیست

رنگ کردن موها یکی از محبوب ترین و پر طرفدارترین فرایندهای ارایشی که رنگ و سبک ان ، باعث افزایش جذابیت ،چهره و میکاپ صورت شما می شود. اگر قصد بلوند کردن موهای تیره و مشکی را دارید باید بدون شک به شما بگویم  که پس از استفاده از رنگ های طلایی ،موهای شما به رنگ نارنجی ظاهر می شود و تنها استفاده از مواد دکلره می تواند به شما کمک کند ، تا به نتیجه ی دلخواه خود برسید.

معمولا خانم ها متناسب با هر فصل سال ، مد و لباس ،اقدام به تغییر رنگ موهای خود می کنند. که یکی از روش های مرسوم برای روشن کردن موهای تیره ،دکلره می باشد . توجه کنید که شما می توانید با دکلره کردن موها ، پیگمت های سیاه را از موی خود حذف کنید تا به راحتی موهای خود را به رنگ روشن و یا رنگ های فانتزی در بیاورید.البته اگر این کاراگر توسط افراد بی تجربه صورت بگیرد، ممکن است در طولانی مدت سلامتی موها را تهدید کند و باعث ریزش موها ی سر شما بشود.در ادامه ما به صورت کامل و جامع ، شما را با دکلره ، نکات و عوارض ان اشنا می کنیم ، پس با ما همراه باشید.

در ادامه به مباحث زیر خواهیم پرداخت:


دکلره کردن مو به چه معناست ؟

دکلره کردن و به پایه رساندن موها

پایه دکلره به چه معناست ؟

 دکلره کردن مو در منزل 

تونر مو چیست ؟

تقویت کردن موهای دکلره شده

مراقبت از موهای دکلره شده 

عوارض دکلره کردن مو

دکلره کردن مو در بارداری


دکلره کردن مو به چه معناست ؟

به فرایند حذف پیگمت های سیاه از ساختمان و ساقه ی مو و بی رنگ کردن مو ها دکلره یا دکلرلسیون می گویند.به بیان ساده تر ، اگر شما بخواهید موهای خود را  ۴ درجه روشن تر کنید ،ابتدا باید با استفاده از دکلره موهای خود را روشن تر کنیم و سپس با استفاده با استفاده از رنگ انتخابی ، موها را به رنگ مورد علاقه ی خود،در بیاوریم.

دکلره-مو

انواع پودر دکلره موجود در بازار

پودر های دکلره با برند های مختلفی ، در بازار وجود دارند که در کل  به  دو دسته ی زیر تقسیم می شوند :

 1. پودر دکلره سفید : مناسب برای موهای نازک ، حساس و شکننده مناسب است و نسبت به دیگر انواع دکلره ، ضعیف ترعمل می کند.اپودر سفید برای موهای روشن و خرمایی مناسب تر است.
 2. پودر دکلره آبی : این پودر برای موهای سالم و معمولی مناسب است و از نوع سفید دکلره ، قوی تر است. به طوری که اگر موهای شما مشکی و تیره است از پودر دکلره ی ابی استفاده کنید.

نکته : در زمانی که دکلره روی موهایتان قرار دارد ؛ توجه داشته باشید که برای پیشگیری از سوختگی و پوسیدگی مو ، در زمان های مختلف موها را بررسی نمایید و مقاومت آنها را چک کنید. به این صورت که قسمتی از مو ها جدا کرده و کمی بکشید، اگر حالت ارتجاعی داشت و کش امد.بدون معطلی موها را خوب شسته و سپس خشک کنید.

ویژگی های پودر دکلره ی خوب ، چیست؟

 • هنگام خرید مواد و پودر دکلره تحقیق کنید و از افراد متخصص در این زمینه سوال کنید تا بتوانید یک برند خوب و با کیفیت را از یک فروشگاه معتبر خریداری کنید.
 • ویژگی یک پودر دکلره ی خوب و با کیفیت این است که به هنگام ترکیب با اکسیدان ، به خوبی ترکیب می شود و کف نمی کند.همچنین زمانی که پودر دکلره را از ظرف خارج می کنید به هیچ عنوان مواد پودری ان پخش نمی شود.
 • پودر های دکلره ای که حاوی چربی هستند برای جلو گیری از اسیب دیدگی و حفظ رطوبت موها بسیار موثر است.چربی موجود در پودر های حاوی چربی به صورتی است که به هنگام شست و شو ، ان را کاملا لمس می کنید.

مواد-دکلره

دکلره کردن و به پایه رساندن موها

جهت رساندن مو ها به پایه ی ۱۰ یک پیمانه پودر دکلره را با ۱۲۰ میلی لیتر اکسیدان ۱۲ درصد را ردون ظرف رنگ موی پلاستیکی ، یا قلم موی محصوص ترکیب کنید و پس از تقسیم بندی موها ، مواد را به موها بزنید و دقت داشته باشید تا تمامی موها را بپوشانید و سپس صبر کنید تا مواد به مدت زمان ۱۵ دقیقه روی موهایتان بماند تا اثر و موهای شما به اصطلاح رنگ باز کند.

پس از شست و شو و خشک کردن موها ، مجددا ۲پیمانه پودر دکلره  و ۱۵۰میلی لیتر اکسیدان را به همراه  یک قاشق غذا خوری ترکیب نمایید و با قلم مو، موهایتلن را به این مواد اغشته کنید و مانند مراحل قبل پس از ۱۵ دقیقه اقدام به شست وشو کنید

در اخر می توانید برای جلو گیری از قرمزی موهایتان ، پس از رنگ ساژ، از رنگ اصلی استفاده کنید.

پایه دکلره به چه معناست ؟

در جدول زیر با پایه های دکلره روی موی مشکی طبیعی آشنا خواهید شد.

پایه های تیره و معمولی پایه های متوسط پایه های سخت و مشکل
پایه یک

قرمز

پایه دو

قرمز نارنجی

پایه سه

نارنجی قرمز

پایه چهار

نارنجی

پایه پنج

نارنجی زرد

پایه شش

زرد نارنجی

پایه هفت زرد پایه هشت

زرد روشن

پایه نه

زرد خیلی روشن

پایه ده

پلاتینه

 

 

در این جدول تقسیم بندی پایه های دکلره را برای مو های مشکی ذکر کرده ایم و روند روشن شدن مو را پس از گذاشتن ترکیبی از دکلره و اکسیدان بر روی مو شما ؛ اولین رنگ پایه ای که میبینید قرمز مایل به قهوه ای است . پایه ی دوم قرمز متمایل به نارنجی است و سپس به رنگ نارنجی مایل به قرمز است  و در مرحله ی بعدی به رنگ پایه ی نارنجی بدون قرمز ، تبدیل می شود.

اگر به پایه رسیدن رنگ موها توسط یک فرد حرفه ای و خبره ، بررسی شود. می تواند به راحتی در حالت خیس و زمانی که مواد  دکلره بر روی مو قرار دارد ، تشخیص دهد . در غیراین صورت باید پس از شست و شوی کامل و خشک کردن موها ، قابل تشخیص است .

 دکلره کردن مو در منزل :

وسایل و ابزار مورد استفاده برای انجام دکلره به صورت زیر است؛

 1. رنگ مو و انواع اکسیدان با درصد های متفاوت
 2. رنگ مو ، مواد دکلره و پودر دکلره (اگر موهای بلند و پر پشتی دارید ترجیحا دوبسته تهیه کنید)
 3. ابزار و وسیایل رنگ مو ، از قبیل : پیشبند ، دستکش ، شانه ی دم باریک و دندانه درشت غیر فلزی ، کاسه ی رنگ و قلمو ، پنبه  و استفاده از کرم جهت محافظت از پوست.
 4. یک پیراهن کهنه و بلا استفاده که ترجیحا یقه باز باشد و دو عدد حوله

مواد-دکلرهمواد-دکلر-اکسیدان

مراحل دکلره کردن موها:

مرحله ی اول :

در ابتدا موهای خود را شانه کنید تا موهایتان صاف و بدون گره باشد و سپس موهایتان را به چندین قسمت تقسیم کنید.

برای محافظت از دستان خود و رعایت بهداشت ، از دستکش استفاده کنید .

 مرحله ی دوم :

مقدار استفاده از اکسیدان دو برابر پودر دکلره می باشد در واقع اگر شما از یک واحد پودر دکلره استفاده می کنید باید دو واحد اکسیدان اضافه کنید.

مرحله سوم :

میزان مواد مصرفی را با توجه به میزان موهای خود در نظر بگیرید و سپس مواد را درون کاسه ی رنگ  پلاستیکی ، ریخته و توسط قلم موی مخصوص ، شروع به ترکیب کردن مواد کنید.

نکته : هنگام استفاده از مواد دکلره ، سرعت عمل خود راغ بالا ببرید زیرا مواد دکلره به سرعت با هوا واکنش نشان می دهد و اکسید می شود.

مرحله ی چهارم:

مواد دکلره را از پشت و پایین ترین قسمت سربا قلم مو بر روی مو ، قرار دهید.برای اسیب نرسیدن به ریشه های مو بهتر است کمی پایین تر از ریشه و بر روی ساقه های مو ، این کار را انجام دهید.

سعی کنید این قسمت را با دقت و توجه کافی انجام دهید تا تمامی قسمت های موی سر ، به مواد دکلره اغشته شود.

مرحله ی پنجم  :

پس از اتمام این مراحل کارشما با مویتان به اتمام رسیده و فقط باید به موهایتان زمان بدهید تا  مواد دکلره به خوبی اثر کند و موهای شما روشن شوند.

نکته : زمانی که موها به مواد دکلره جواب بدهد متغییر است و بستگی به نوع مو ،نوع مواد ، ضخامت ، اندازه و حجم موها دارد.به همین دلیل در فواصال کوتاه بین ۱۰الی ۱۵ دقیقه موهای خود را چک کنید اگر در این مدت موهای شما نارنجی شد نگران نباشید ، زیرا کاملا طبیعی است و برای رفع این مشکل می توانید از تونر استفاده کنید. دقت داشته باشید که اگر موهای شما مشکی است و پس ۴۵ دقیقه ، موهایتان روشن نشد.بیش از این صبر نکنید و موهایتان را بشویید، در غیر این صورت خسارت و اسیب جبران ناپذیری به مو های شما وارد می کند.

پس از شست و شوی موها و تونر :

پس از روشن شدن موها به داخل حمام رفته و به دقت ؛ تمام سر خود را بشویید تا جایی که هیچ اثاری از مواد دکلره  بر روی موهای شما ، باقی نماند.اگر پس از شستن مو ها متوجه شدید که رنگ موها ی شما  رنگ نارنجی و یا زرد شده اند ، بهتر است به سراغ ” تونر ” بروید.توجه داشته باشید که زمان مصرف و نحوه ی استفاده ی تونر ها باهم متفاوت است ، پس به خوبی به دستورالعمل ان توجه کنید.و پس از استفاده از تونر ، چند بار دیگر موهای خود را با شامپو های ملایم و کاندیشر بشویید.

شستن-موهای-دکلره-شده

تونر مو چیست ؟

تونر مو برای خنثی کردن رنگ موهایی که پس از دکلره ، تناژ رنگی نارنجی و زرد مایل به نارنجی دارند؛بسیار  راه حل مناسبی می باشد . معمولا رنگ مواد تونر ، بنفش و یا ابی است .

تونر برای موهایی که به هر دلیلی سفید شده اند مناسب است و شما می توانید به کمک تونر ، موهای خود را به رنگ خاکستری،خاکی و پلاتینی تغییر دهید.

نکات مرتبط با تونر مو :

 • تونرها برای موهای تیره و مشکی کاربرد ندارند و برای موهای سفید و دکلره شده بسیار مناسب است.
 • اگر موهای شما بلوند است؛شما می توانید با استفاده از تونر،سایه ای تیره ، خاکستری و یا رنگ های فانتزی به موهایتان بدهید.
 • از تونر مو می توانید برای کل موها یا قسمتی که دارای سایه است استفاده کنید.
 • با توجه به تعداد دفعات استحمام و شست و شوی موهایتان می توانید ۲الی۸هفته از تونر مو استفاده کنید تا رنگ موی شما و درخشان شود.
 • برای جلوگیری از اسیب دیدن و خشکی موها بهتر است از نرم کننده و ماسک های مو استفاده کنید.
 • تونر های مو سه نوع مختلف دارند که عبارت است از :

۱.تونر های امونیاک  ۲.تونر هایی برای رنگ  ۳.تونر هایی به صورت شامپو

تونر-مو-دکلره

تقویت کردن موهای دکلره شده :

در طول زندگی هر خانمی ممکن است که به علت تغییر رنگ ، مش کردن و یا دکلره کردن ، دچار اسیب دبدگی مو ها شود.برای جبران این اسیب می توان از ماسک های مو و روش کراتینه کردن موها استفاده کرد همچنین اگرپایین ساقه های موی شما حالت پوسیدگی و به اصطلاح سوخته باشید ، کوتاهی مو ها گزینه ی خوبی برای تقویت موها می باشد

یک روش طبیعی برای احیاء موهای اسیب دیده :

پس از اسیب رسیدن به موها ، هر چه سریع تر اقدام به تقویت و احیاء موهای خود کنید. زیرا تاثیر بهتر و سریع تری خواهد داشت.

برای این کار ابتدا یک تشت پر اب تهیه کنید و سپس مقدار زیادی نمک به ان اضافه کنید تا یک محلول ، بسیار شور بدست بیاید سپس موهایتان را به مدت دو الی سه دقیقه درون تشت قرار دهیدو تمام قسمت های سر را به این محلول اغشته نمایید . سپس ابکشی نمایید.این کار را چند روز در میان انجام دهید تا به یک نتیجه مطلوب برسید.

مراقب-از-موی-دکلره

مراقبت از موهای دکلره شده :

با توجه به موقعیت جغرافیایی و نژاد ما ایرانی ها ، رنگ موی ما اغلب تیره و مشکی است و برای داشتن موهای روشن و بلوند ابتدا باید از مواد دکلره استفاده کنیم ، در غیر این صورت ، رنگ مو بر روی موهایمان ، نتیجه مطلوب و خوشایندی نخواهد داشت.

دکلره کردن مو ها به علت عمل فایند شیمیایی ممکن است اسیب هایی به مو ، وارد کند که در ادامه به برخی ازنکات مهم پس از ان می پدازیم:

 1. با استفاده از نرم کننده می توانید لطافت بیشتری به موهایتان بدهید و از گره خوردن انها به هنگام شانه کردن جلو گیری کنید.
 2. سعی کنید به ندرت و چند ماه یک بار از مواد دکلره استفاده کنید زیرا ؛ استفاده بیش از حد از این مواد باعث ، اسیب دیدگی ، خشکی و شکنندگی موها می شود.
 3. هنگام استفاده از سشوار از حرارت ملایم و متوسط ان استفاده کنید همچنین ازاستفاده ی ، اتو مو با درجه حرارت زیاد ، نیزپرهیز کنید؛زیرا باعث خرد شدن و ریزش مو می شود.

تقویت-مو

عوارض دکلره کردن مو :

 • هنگام دکلره کردن موها ممکن است علاوه بر سر درد و التهاب های پوستی ، مشکلاتی از قبیل؛ شکنندگی و خشک شدن ساقه های مو نیز اتفاق بیافتد.
 • با توجه به ضخامت و جنس مو ممکن است عوارض پس از دکلره متفاوت باشد ولی به طور معمول احتمال وز شدن موها ، دو شاخه شدن موها و ریزش مو راپیش بینی کرد و عواملی مانند سشوار و اتو می تواند این عوارض را تشدید کند.
 • ممکن است که برخی افراد به مواد دکلره ، حساسیت و الرژی داشته باشند و سپس از استفاده خارش و سوزش زیادی حس کنند. به همین دلیل به شما پیشنهاد می شود که قبل از استفاده مقداری از ان را بر پوست بازوی خود امتحان کنید تا مطمئن شوید که به اینگونه مواد حساسیت ندارید. البته برخی ارایشگرها برای جلو گیری از التهاب و حساسیت پوست در برابر مواد حساسیت زای موجود در دکلره از مواد ضد التهابی استفاده می کنند که یکی از مواد تشکیل دهنده ی انها کورتون است که خود نیز عوارضی را در پی دارد.

دکلره کردن مو در بارداری :

اگر باردار هستید و موهای خود را دکلره کرده اید ، کاری نمی شود کرد . ولی به خودتان استرس ندهید که چون از این مواد استفاده کرده اید ؛ برای جنین داخل شکم شما مشکلی پیش می اید.ولی سعی کنید که من بعد و تا پایان بارداری از استفاده یمجدد این مواد خود داری کنید. ولی اگر باردار هستید و به فکر ، رنگ و دکلره کردن موهایتان هستید بهتر است؛ انجام این کار را به دوران پس از بارداری موکول کنید.

البته هیچ دلیل و مدرکی وجود ندارد ، که ثابت کند پس از رنگ و دکلره کردن موها ، حتما اسیبی به جنین می رسد . اما از انجایی که هر نوع تغذیه و فعالیتی که در دروان بارداری انجام می دهید بر روی جنین تاثیر گذار است بهتر است از مواد سمی و شیمیایی پرهیز کنید.

نکاتی برای ارایشگران مادر:

اگر شغل شما ارایشگر است و با مواد رنگ مو و دکلره سرکار دارید باید بسیار احتیاط کنید زیرا استفاده از مواد شیمیایی به خصوص رنگ مو ، خط سقط جنین را افزایش می دهد.

توصیه ای برای شما:

 • در حین انجام کار از دست کش استفاده کنید و دستکش خود را مرتب عوض کنید.
 • هنگام خوردن غذا و مواد خوراکی از محیط کار و مواد رنگ فاصله بگیرید و دستان را به خوبی بشویید.

ارایشگر-ارایشگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید