نوشته‌های تازه
جستجو

Blog

ارایش-چشم

انواع ارایش چشم در حالت های مختلف…

آرایش چشم، همیشه از ارایش سایر نقاط چهره،زیبایی و جذابیت قابل توجهی دارد،شایدنظر و عقیده ی شما در این باره متفاوت باشد، اما واقعیت این است که آرایش چشم حتی ممکن است.بر روی جلوه ی عضوهای دیگر صورت تاثیر گذار باشد. به عنوان مثلا آرایش چشم و بزرگ تر نشان دادن آن می تواند باعث کوچک تر نشان دادن بینی شود. قبل از آرایش چشم، به صورت و بینی خود توجه کنید و نتیجه را مقایسه کنید.

در این مقاله قصد داریم تا به شما را با انواع ارایش چشم و مدل و فرم چشم ها اشنا کنیم تا شما بتوانید با این توضیحات به صورت حرفه ای و ماهرانه،چشم های خود را بشناسید و ارایش کنید.

ارایش-چشم


فهرست مطالب

لوازم ارایش چشم

اموزش ارایش چشم،ساده و شیک

اموزش ارایش چشم برای مهمانی و عروسی

اموزش ارایش چشم،اسموکی یا دودی

انواع حالت و مدل چشم را چگونه ارایش کنیم؟


برای ارایش کردن چشم ها به صورت تخصصی و حرفه ای به وسایل زیر نیاز داریم:

مرطوب کننده: کرم های مرطوب‌ کننده‌ به سلامت و شادابی پوست کمک می کند،ازخواص مرطوب کننده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مرطوب کننده ها  به جلوگیری و درمان خشکی پوست کمک می کنند
 • از پوست حساس محافظت می کند و بافت های سطحی اسیب دیده پوستی را ترمیم می کند و همچنین از باد و اشعه ی خورشید محافظت می کند.

کرم چشم: کرم های دور چشم حاوی مواد مرطوب کننده و ویتامین های بسیار مهم پوست می باشد، و در مواردی  نقش بافت سازی پوست را انجام می دهند  از کرم های دور چشم نیز می توان قبل از ارایش استفاده کرد.

پرامیر چشم: پرایمر چشم، باعث می شود تا سایه و مواد آرایشی به صورت کامل و یکنواخت روی پلک بشیند تا از به هم ریختن و پاک شدن آرایش چشم جلوگیری شود.

سایه چشم: سایه چشم انواع مختلفی دارد شامل پودری،مایع و … می باشد که هر کدام از آن ها بافت، تأثیر متفاوتی دارند،توجه داشته باشد که در مدل و نوع سایه زدن و رنگ سایه ی  خود،دقت کافی را داشته باشید.

براش مخصوص ارایش چشم:براش های ارایش چشم معمولا در اندازه و شکل های مختلفی عرضه میشوند، براش سایه بسیار دقیق به گونه ای طراحی شده است که می توانید سایه را به مقدار کافی برداشته و روی پلک ها بزنید که برای ترکیب نمودن سایه های کرمی و پودری نیز مناسب می باشد.

مداد چشم: خط چشم با تمام سادگی که دارد فراتر از حد انتظار بر روی چهره و ارایش تاثیرگذار است ، با خط چشم می توان فرم و شکل ظاهری  و ابعا چشم ها تا حدی تغییر داد

خط چشم: کشیدن خط چشم با توجه به مدل و فرم چشم ها انجام می شود و هر چشمی یک نوع آرایش متفاوت با مدل دیگر دارد،ابتدا فرم و مدل چشم هایتان را بشناسید و سپس اقدام به کشیدن خط چشم کنید.

ریمل: استفاده از ریمل خود به تنهایی تاثیر زیادی دارد و به چشم ها روح می بخشد.حتی اگر مژه های نازک و کم حجمی داشته باشید با استفاده از ریمل مناسب می توانید به ان حجم و قد بدهید.تالبته ریمل های بسیاری با کاربرد های مختلف وجود دارد؛مانند ریمل حجم دهنده،ضد اب و … که با توجه به کاربرد و نوع،حجم مژه ها،باید انتخاب شود.

از مشخصات اصلی یک ریمل خوب و با کیفیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خشک نبودن
 • بعد از استفاده روی مژها به خوبی بخوابد و گوله گوله نشود
 • با مواد پاک کننده ،پاک شود و به چشم و مژه اسیب نرساند.
 • دارای براش با کیفیت و استاندارد باشد.
 • مژه مصنوعی(در صورت تمایل می توانید از مژه مصنوعی یا مژه های تکی استفاده کنید)

eyes-make-up

ارایش ساده وشیک چشم ها:

امروزه اکثر خانم ها ارایش های غلیظ و سنگین دوری می کنند و دوست دارند که از رنگها ی پایه  و مدل های ساه برای ارایش چشم هایشان استفاده کنند.

در ادامه به صورت مرحله ای، نحوه ی ارایش چشم ساده را بازگو می کنیم.

 • در مرحله ی اول پشت هر پلک چشمتان را پرایمر بزنید.پرایمر باعث،ماندگادی سایه می شود سپس بسایه ای هم رنگ پوست خود انتخاب کنین و پشت پلک هایتان را سایه بزنید.
 • در مرحله ی دوم  از سایه ای استفاده کنین که از رنگ ان نسبت به رنگ مرحله ی قبل کمی تیره تر باشد.معمولا در این قسمت از سایه هایی به رنگ های مشکی و قهوه ای در تناژ مختلف استفاده می شود.
 • در مرحله ی سوم بعد از کشیدن  سایه چشم بهتر است ، مرز ایجاد شده بین دو یا چند رنگ سایه چشم استفاده شده را در یکدیگر محو نمایید، در اصطلاح به این تکنیک فید کردن سایه می گویند،

براش سر گرد،مناسب از بین بردن مرز سایه ها از یک دیگر می باشد.که بهتر است در هنگام محو کردن،نوع حرکت براش به صورت رفت و برگشتی باشد،همچنین در مواقعی که فقط از دو رنگ سایه استفاده کرده باشید،می توانید حرکت براش خود را به صورت دایرهای ریز و کوچک،انجام دهید تا رنگ ها به خوبی ترکیب وبه صورت یکنواخت پخش شود.

داخل چشم ها را با توجه به تجربه و مدلی که به چشمانتان بیشتر میاید،ارایش کنید. مداد مداد برای داخل چشمان درشت و مداد  چشم سفید برای داخل چشم های ریز،گزینه ی مناسبی می باشد تا چشمانتان درشت تر دیده شود

 • درمرحله ی چهارم:پس از کشیدن سایه برای داشتن مژه هایی پررنگ تر و زیبا تر ازریمل استفاده کنید. در این مرحله میتوانید به دلخواه خودتان از مژه مصنوعی استفاده کنین و در انتها از خط چشم استفاده کنید .

ارایش-ساده-لایت

 

ارایش چشم ها متناسب با مهمانی و عروسی:

آماده کردن پلک چشم ها :برای آماده سازی پوست اطراف و پلک چشم ابتدا مرطوب کننده و یا کرم چشمی،تهیه کنید سپس مقدار کمی را به پلک و اطراف چشم بزنید و با نوک انگشت به صورت چرخشی و ارام ماساژدهید تا جذب شود.سپس برای ماندگاری و ثابت ماندن سایه از پرایمر استفاده کنید.

همچنین برای اینکه رنگ پوست اطراف چشم ،طبیعی به نظر برسد، از کانسیلر استفاده کنید.

به این صورت که کانسیلر را با کمک براش مخصوص در قسمت های روی پلک و زیر چشم ها بزنید سپس با کمک اسفنجی نرم ،به صورت ضربه ای و آرام پخش کنید و سپس از پودر تثبیت کننده،استفاده کنید تا اراش چشم شما ماندگاری بیشتری داشته باشد.

انتخاب سایه چشم.:برای انتخاب مدل سایه چشم ابتدا باید بدانید که مدل و فرم چشم هایتان از چه نوعی است و سپس،مدل سایه خود را انتخاب کنین.

بهترین راه برای اینکه ارایش چشم شمامجلسی به نظر برسد، این است که از سایه ها در جای درست و مناسب استفاده کنید:

 •  سایه های روشن و پر زرق و برق در مرکز پلک چشم ها استفاده کنید تا چشم هایتان درشت و زیباتر به نظر برسند.
 • سایه های مات و تیره در گوشه خارجی چشم ها و قسمت هایی از چشم که دارای چین و چروک است استفاده کنید.

در مرحله ی اول ارایش چشم مجلسی،بهتر است برای اینکه ؛ چشم هایتان برجسته و جذاب تر به نظر برسد ابتدا با سایه چشم رنگ طلایی شروع کنید و مقداری را بر روی مرکز پلک ها قراردهید و سپس این رنگ سایه را به سمت گوشه های داخلی و بیرونی چشم هایتان پخش کنید.برای این کار می توانید از براش مسطح استفاده کنید.

در مرحله ی دوم ،هتر است .از سایه چشم تیره استفاده کنید تا زیبایی بیشتری در کار خود خلق کنید. سایه ای با رنگ های قهوه ای تیره و خاکستری و بنفش تیره و مشکی و … برای آرایش چشم مجلسی گزینه ی مناسبی می باشد . به یاد داشته باشید که برای شروع سایه زدن چشم ها ،گوشه بیرونی چشم ،انتخاب مناسبی می باشد.به این صورت که شکلی شبیه <  در گوشه چشم هایتان ایجاد کنیدوسپس با پخش کردن سایه چشم به رنگ سایه ی دلخواه خود برسید. از سایه ها با رنگ روشن نیز می توانید برای برجسته کردن استخوان ابرو استفاده کنید.

در مرحله سوم می توانید شروع به کشیدن خط چشم،با مداد و یا سرمه را اغاز کنید. برای اینکارمی توانید از خط چشم های مایع و مدادی و ماژیکی استفاده کنید. که ترجیحا برای ارایش چشم مجلسی از نوع مایع ان استفاده می کنند.خط چشم خود را صاف و روی خط مژه ها بکشید و برای خیره کردن و جذابیت بیشتر می توانید خط چشم خود امتداد دهید و به اصطلاح خط چشم دنباله دار بکشید.
اگر دوست داشتید می توانید قسمت مژه ها ی پایین را خطی به کمک سایه مشکی و سرمه بکشید و اگر دوست دارید حالت دودی و یا اسکوکی داشته باشد بهتر است بعد از کشیدن خط چشم ان را با کمک براش محو کنید
در مرحله ی چهارم میکاپ چشم مجلسی زدن ریمل و در صورت تمایل گذاشتن مژه مصنوعی است.

ارایش-چشم-مجلسی

 

سایه-چشم-مجلسی

 

ارایش-مجلسی

 

ارایش چشم

اموزش ارایش چشم،اسموکی یا دودی:

ارایش چشم اسموکی با مدل چشم های ریز،گود گزینه ی مناسبی می باشد؛به خصوص اگر چشمان شما به رنگ قهوه ای روشن یا تیره است؛ارایش دودی یا اسموکی گزینه ی بسیار مناسبی برای مهممانی ها و ارایش شب می باشد.

 • برای شروع این سبک ارایش باید دو یا سه رنگ تیره،در یک تناژ رنگی انتخاب کنین.
 • سپس از رنگ هایی که انتخاب کردید،روشن ترین انها را به گوشه ی داخلی پلک بالا با کمک براش مخصوص بزنید.
 • در این مرحله هر چه از گوشه ی داخلی چشم به سمت گوشه ی خارجی چشم میروید،از رنگ سایه ی تیره تر،استفاده کنید.
 • در اخرین مرحله خط چشمی نازوک که مناسب چشمانتان است را بکشید و سپس از ریمل استفاده کنید؛البته با توجه به نظر و سلیقه ی خودتان می توانید از مژه مصنوعی یکسره یا تکی هم استفاده کنید.

سایه چشم اسموکی

make up eyes shadow

مدلهای مختلف چشم را چگونه آرایش کنیم؟  

اصلی ترین و مهم ترین نکته درارایش چشم؛دانستن حالت چشم ها می باشد.نحوه آرایش حالت های مختلف چشم ، به اندازه ی پیدا کردن یک سایه‌ی خوب برای پلک‌ها اهمیت دارد!  در ادامه به اشنایی انواع حالت های چشم و چگونگی استفاده از سایه و خط چشم می پرداریم و روش بکارگیری  تکنیک‌ها را متناسب با  حالت چهره و چشمانتان را بازگو میکنیم.

ارایش چشم های گرد:

اگر چشمان شما گرد است به شما پیشنهاد می دهیم از سایه های پر رنگ و غلیظ در گوشه چشم هایتان استفاده نمایید و با کشیدن خط چشمِ رو بالا زیبایی چشم های دو چندان نمایید.

نحوه ی آرایش چشم های گرد،بهتر است به این صورت باشد:

 • در ابتدا نیمه ابتدایی چشم هایتان را خط چشمی باریک بکشید و با پیش رفتن به قسمت انتهایی چشم ها خط چشم را پهن تر کنید همچنین برای کشیده تر به نظر رسیدن چشم ها باید سایه و خط چشم را تا بعد از قسمت خارجی چشم هایتان ادامه بدهید.
 • اگر چشمان شما بیشتر از حد معمول از یکدیگر فاصله دارند می توانید از خط چشم های گوشه دار  استفاده نمایید.
 • خط چشمی نازک  را تا گوشه داخلی چشم های خود ادامه دهید.
 • پلک پایینی چشم هایتان را خط چشم بکشید اینگونه جذابیت بیشتری در چشم های گرد پدیدار می شود.

چشم-گرد

ارایش چشم های بادامی:

فرق چشم های بادامی و گرد این است که اگر لبه‌های بالایی و پایینی چشم شما،کمی با پلک پوشانده شده است.اگر نوع و حالت چشمان شما اینگونه است؛ با استفاده از سایه چشم روشن در بخش داخلی پلک و سایه‌ی تیره در گوشه‌ی بیرونی، کمی سایه روشن ایجاد کنیدتاظاهر چشم شما بهتر شود و چشمانی جذاب تر داشته باشید.

نحوه ی کشیدن خط چشم،بهتر است به این صورت باشد:

 • یک خط چشم انتخاب کنید که بهتر است از نوع مایع-ژلی باشد.
 • یک خط بسیار باریک در بخش داخلی پلک بالا، کار را شروع کنید.
 • خط را صاف و روی خط مژه و نزیک ان رسم کنید.
 • از بخش داخلی دور تر می شوید به خط خود شیب بسیار ملایم دهید و ادامه ی ان را بکشید.
 • بر روی پلک چشم پایین نیز،خطی نازک بر روی مژه ها رسم کنید.
 • برای داشتن چشمانی با مدل اسموکی یا دودی،انتهای خط چشم خود را محو کنید.

ارایش-چشم-بادامی

ارایش چشم های پلک افتاده:

اگربالای پلک شما یک چین وجود دارد و پلک های شما کمی پایین تر است.باید بگوییم شما  دارای  آن دسته از پلک هایی هستید که کمی افتاده است و یک مدل ارایش چشم ساده و یک خط چشم،به شما کمک میکند تا پلک‌هایتان را کمی بالا بکشد و چشم‌ها را باز کند.

 نکته: آرایش چشمی مناسب چشمان شما است که ؛ یک خط چشم باریک زیر پلک شما کشیده شود،سپس ه یک خط چشم پهن تر نیاز دارید که تاکید بیشتری روی چشم‌ها به وجود آورد.

نحوه ی کشیدن خط چشم،پلک های افتاده:

 • از خط چشمی استفاده کنید که بر روی پلک ها پخش و محو نشود، برای این کار به یک خط چشم ضد اب و با کیفیت نیاز دارید.
 • برای کشیدن خط چشم ،مطمئن شوید که خط از مژه‌هایتان فاصله نمی‌گیرد و صاف است.
 • انتهای خط چشم را در گوشه ی خارجی با شیب بسیار کم به سمت بالا بکشید.
 • از یک ریمل حجم دهنده و بلند کننده ی با کیفیت استفاده کنین تا مژه هایتان بلند ت

 

ارایش-چشم-پلک-افتاده

خط چشم برای چشم های رو به پایین:

مدل چشم های رو پایین تقریبا همانند چشم های بادامی می باشد فقط در انتهای خارجی مقدار کمی حالت افتاده دارد. اگر چشمان شما این حالت را دارد بهتر است در هنگام ارایش چشمانتان را رو به بالا ببرید.

نحوه ی کشیدن خط چشم های رو به پایین:

 • کشیدن خط چشم را کمی بالا تر از محل رویش مژه ها در نظر بگیرید و زمانی که به وسط پلک رسیدید کمی ان را بالاتر ببرید و امتداد دهید.این کار باعث می شود تا چشم های شما حالت باز تر و زیبا تری داشته باشد
 • سایه چشمِ روشن برای بالابردن پلک‌ ، قدرت بسیاری دارد .در این مرحله میتوانید از سایه هایی با رنگ های قرمز،نارنجی،صورتی در ارایش خود استفاده کنید.

چشم-پلک-افتاده

مدل خط چشم برای چشم های رو به بالا:

فرم چشم ها ی رو به بالا نیز مانند چشم های رو به پایین،شباهت با چشمان بادامی دارد. فقط کمی  با این تفاوت که پلک پایین از پلک بالا برجسته تر به نظر می‌ اید.

نحوه ی کشیدن خط چشم بهتر است به این صورت باشد:

 • از خط چشم برای هر دو پلک بالایی و پایینی استفاده کنید.
 • خط چشم را هر چه به انتهای سمت گوشه ی خارجی می رسد،پهن تر بکشید و سپس قسمت انتهایی خط چشم را محو یا فید کنید.

makeup eyes

نحوه ی ارایش چشم های شرقی:

این مدل چشم بیشتتر در خانم های ترکمن دیده می شود که تکنیک ارایشی که به کار میبزیم باید از نوعی باشد که چشم را درشت تر نشان دهد

نحوه ی کشیدن حط چشمبهتر است به این صورت باشد:

 • خط چشمی با کیفیت که ترجیحا از نوع مایع-ژلی باشد را انتخاب کنین و سپس در پلک بالا،خط چشمی صاف و نزدیک مژها بکشید.
 • خط چشم خود را پایین چشم نیز بکشید
 • فقط توجه داشته باشید که خط چشم نازک و ظریف باشد و روی خط مژه ها قرار داشته باشد.

make-up-eyes

 

دیدگاه خود را ارسال کنید